Şehrin Gazetesi

Yaz geliyor: Pürüzsüz Cilt İçin Batıklar ile Mücadele Rehberi!

Batıkların oluşum nedenleri arasında kılların derinin içine doğru uzaması ya da ölü derinin kıl köklerini kapaması yer alır. Ciltte kırmızı veya siyah noktalar halinde görüntüye sebep olan batıklar kimi zaman kaşıntıya da neden olur. Geçmeyen batıkları temizlemeniz için neler yapabileceğinize birlikte bakalım!

1. Batıklara sivilce kremi sürebilirsin!

Birkaç gün boyunca batıkların olduğu yere günde birkaç kere salisilik asit ya da benzoil peroksit içeren sivilce kremini sürün. Bu kremi eczaneden kolaylıkla temin edebilirsin.

2. Peeling ile ölü deriden kurtulun!

Peeling yapmak ölü deriyi ve kirleri vücudundan atarak kılların dışarı çıkmasına yardımcı olacaktır. Peeling jeli veya eldiveni kullanabilirsin.

Peeling yaparken derine zarar vermemeye dikkat etmelisin!

Peelingi sert darbelerle değil yumuşak hareketlerle uygulamalısın. Deriyi yumuşatmak yeterli olacaktır.

3. Enfeksiyon kapan batıklarda steroid krem kullanabilirsin!

Batığın içi sarı ya da beyaz bir iltihapla dolmaya başladıysa bu, batığın enfeksiyon kapmaya başladığı anlamına gelir. Bu durumda öncelikle enfeksiyonu tedavi etmelisin. Bunun için steroid krem kullanabilirsin. Ezcanede bazı steroid kremler reçetesiz olarak satılsa da daha güçlü etkili kremler için doktoruna görünmelisin.

4. Sıcak, nemli bir havlu da sorunları çözebilir!

Bir havluyu sıcak suyla ıslattıktan sonra, havlunun fazla suyunu sıkıp batıkların olduğu bölgeye 3 – 4 dakika boyunca bastırın. Havlu soğudukça sıcak suyla yeniden ıslatın. Bu sayede deri yumuşayacak ve batığın dışarı çıkması kolaylaşacaktır.

5. Steril iğne veya cımbız kullanarak kılı derinin dışına çekin!

Bu yöntem zaman alıcı olsa da sonuca doğrudan ulaştırır. Bunu yaparken kendine zarar vermemeye dikkat etmelisin. Keskin uçlu bir cımbız kullanmak işini kolaylaştıracaktır.

6. Kesin çözümün yolu lazer epilasyondan geçiyor.

Tüm bu yöntemleri denedikten sonra inatçı batıklar hala geçmiyorsa, lazer en büyük kozun olacak. Birkaç seanstan sonra tüm batıklar son bulacaktır. İstersen bir güzellik salonuna giderek istersen evde kullanabileceğin epilasyon aletlerinden satın alarak batıklarla olan savaşını kazanabilirsin!

7. Batık oluşumunu önlemek için tıraş ettiğin bölgeleri düzenli olarak sıcak su ve nemlendirici sabun ile yıkamalısın!

Batıklar genelde tıraş edilen bölgelerde oluşur. O yüzden bu bölgelerde, yeniden batık oluşumunu engellemek için yapılacak en doğru yöntem bu bölgeleri sık sık yıkayarak temiz tutmaktır. Tıraş yapmadan önce de mutlaka cildini ıslat ve cildinin yumuşadığından emin ol!

Discover

Sponsor

spot_imgspot_img

Latest

Simge

Sahnesinde ağırladığı sanatçılarla, eşsiz lezzetleri ve boğaz manzarasıyla yılın popüler mekanı Jolly Joker Private, muhteşem sesi ve performansıyla ışıldayan Simge’yi sahnesinde ağırladı. CVK Park Bosphorus...

Bir Hafta Boyunca Ünlüleri Mizahına Alet Ederek Güldüren Kişiler

Ünlüler bu hafta da mizahtan nasiplerini almışlar!  Geçen haftaki içeriğimiz için buyurun; 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9. https ...

Ecdadımızın Kemikleri Sızlıyor! Restorasyon Konusunda Dünya Markası Olduğumuzun İspatı Mimari Facialar

Yüzlerce hatta binlerce yıl ayakta kalmayı başarabilmiş tarihi eserler, restorasyon adı altında adeta kılık değiştiriyor. Çünkü ülkemizde ...

Atatürk’ün Kendi Hakkında Dürüstçe Dile Getirdiği 15 Samimi Açıklaması

Her yönüyle lider! 1. "Orduya ilk katıldığım günlerde, bir Arap binbaşısının 'Kavm-i Necip evladına sen nasıl kötü muamele yaparsın' diye ...

Murat Kaynak

Türkiye’nin en büyük orkestralarından MURAT KAYNAK ORKESTRASI’nın kurucusu olan Murat Kaynak Ekim ayında çıkaracağı şarkının müjdesini verdi.Pandemiden dolayı çıkış tarihini ertelemek zorunda kaldıklarını söyleyen...