Serkan Polat Dizi sektörünün kalbi Ankara’da atacak

Dizi sektörünün kalbi Ankara’da atacak

Ankara’nın dizi sektörü için önemli bir konum haline geldiğini ve Ankara’da başarılı işlere imza atıldığını söyleyen menajer Serkan Polat, “Yeni dizi projeleri var. Dizi sektörü yavaş yavaş Ankara’ya kayıyor” dedi.

Ferhunde Hanımlar, Bizim Evin Halleri, Deniz Yıldızı ve Unutma Beni’nin de aralarında olduğu birçok başarılı yapıma ev sahipliği yapan Ankara, son yıllarda dizi ve film sektöründe önemli bir konum haline geldi. Özellikle günlük dizilerin revaçta olduğu Ankara’da, Aşk Tesadüfleri Sever, Behzat Ç. gibi başarılı filmler de çekildi ve dizi ve film yapımcılarının yeni adresi Ankara olmaya başladı.

Ankara’da çekilen bir çok dizide cast direktörlüğü yapan menajer Serkan Polat sektörde yaşanan gelişmeleri anlattı. Ankara’da önemli işlere imza atıldığını ve yeni projelerin olduğunu söyleyen Polat, sektörün yavaş yavaş Ankara’ya kaydığını belirtti.

Merhaba, öncelikle sizi biraz tanıyabilir miyiz? Menajerliğe nasıl başladınız?

Ben Serkan POLAT, 1989 yılı Sivas doğumluyum. Ilköğretimimi Süleyman Nazif İlköğretim Okulunda, liseyi ise (Mamak) Tuzluçayır Lisesinde tamamladım. Eğitimime Ankara Üniversitesi İşletme Bölümüne devam ettirerek mezun oldum. Aynı zamanda yardımcı oyunculuk ve tiyatro eğitimi de aldım sonrasında özel bir ajansta Ankara İstanbul çekilen dizi ve filmlerde ekip başı olarak çalışmaya başladım. Birkaç yıl sonunda aldığım deneyimle, oyuncu cast direktörü oldum ve bir süre bu unvanda çalışmaya devam ettim. Çalışmış olduğum işi ve görevi severek yaptığımdan sebep, çalışmaya ve daha fazla tecrübe almaya gayret ettim. Bu anlamda şimdilerde ajansta menajer olarak çalışmaya devam etmekteyim, hedeflerim arasında kendi adıma bazı yapımlara imza atmak ve dizi çekimlerine yönelik tecrübelerimi ilerletmek yer almaktadır. Diğer taraftan yetenekli oyuncular da yetiştirmekte ayrı bir gayemdir. Bu anlamda sektöre girmekteki en büyük gayem, kişilerin daha başarılı olabileceğini, özgüvenlerini arttırabileceklerini, kendilerini ifade edebilme yönünü güçlendirebileceğini gösterebilmek ve varolan oyunculuk yeteneklerinin ortaya çıkarılabilmesinde yardımcı olabilmek benim için büyük bir övünç kaynağıdır.

Bu yönde oyuncu adaylarının yeteneklerinin ve buna bağlı ve yardımcı olabilecek diğer kabiliyetlerinin geliştirilmesini teminen güzel fırsatlar sunabilme düşüncesi benim ilkelerim arasında yer almaktadır. Tecrübelerim ışığında ve bu ana kadar yaptığım tespitlere dayanarak, inanıyorum ki her insanın içinde bir oyunculuk yeteneği vardır, işte tam bu noktada sektöre girme arzusunda olan kişilere yol gösterebilmek ve geleceklerine ışık tutabilmek bence büyük bir başarıdır. Son olarak da bu güzel mesleğe başlamamda emeği olan, girdiğim bu yolda yolumu aydınlatan ve sonucunda bir çok başarıya imza atmamda emeği olan, bu ana kadar her bakımdan bana gönülden destek veren herkese teşekkürlerimi sunuyorum. Sevgi ve saygılarımla.

Birlikte çalışacağınız sanatçıları hangi kriterlere göre belirliyorsunuz?

Karşımda düzgün, iş disiplini yüksek ve iyi bir insan olması. Bu sadece menajerlikle alakalı bir durum değil hayatınıza soktuğunuz her kişi için geçerli olabilir. Menajerlik işlerinde beraber çalışmayı seçtiğiniz insanlarla iyi anlaşmanız ve karşılıklı güven duyuyor olmanız gerekli ki ilerleme kaydedebilin. Karşılıklı olarak verilecek emeğin karşılığını iki tarafa da maddi ve manevi olarak sağlayabilecek şartların analizini yapıyorum. Sunumlarda veya organizasyonlar da  spiker gibi role ve sahneye göre de kişinin özelliklerini göz önünde bulundurarak en uygun kişiyi seçiyoruz  projelere göre  farklılık gösteriyor ama her işi kendi dalında olan oyunculara göre  görevlendiriyoruz. Herkesin niteliklerine göre de yardımcı oluyoruz.

Uzun yıllardır dizi sektöründe görev yapıyorsunuz. Son yıllarda Ankara’da birçok dizi çekilmeye başlandı ve hemen hemen her dizi yoğun ilgi görüyor. Bu ilginin nedeni sizce nedir?

Ankara’da 7-8 sezon süren, uzun soluklu diziler çekiliyor. Burada ilk olarak Ferhunde Hanımlar ve Bizim Evin Halleri’ni çektik. Bu diziler çok ilgi gördü ve gayet başarılı diziler oldu. Bu diziler aileyi anlatan ve aile bağlarını yansıtıyor. Genelde günlük yaşamımızda hepimizin başına gelebilecek olaylar işleniyor. Bu nedenle insanlar dizileri izlediğinde kendinden bir şey bulabiliyor. Bunun dizilerin ilgi görmesinde önemli bir etken olduğunu düşünüyorum. Bir de Ankara’da çekilen dizilerde yer alan oyuncularımızın yüzde 60’ı da tiyatro kökenli. Bunun da önemli bir etkisi var.

“Ankaralılar Ankara dizilerine sahip çıkıyor”

Ankara’da çekilen dizilere Türkiye’nin birçok kesiminden yoğun ilgi var. Peki, Ankaralıların ilgisi nasıl?

Bir mekânda çekim yaptığımız zaman halkımızdan yoğun ilgi görüyoruz. Buradaki dizilerin uzun soluklu olmasının sebebi de halkımızın bize sahip çıkması ve bizi desteklemesi. Evde yemeği de olsa yemek yapmayı bırakıp, dizilerimizi izliyorlar. İşyerinde de bir şekilde dizilerimizi takip etmeye çalışıyorlar. Yani,  Ankaralılar Ankara dizilerine sahip çıkıyor. Ankara halkına canı gönülden teşekkür ederiz.

Son yıllarda dizi sektöründe başarılı işlere imza atılıyor ve birçok yapım dünya çapında ilgi görüyor. Bu konuda ne söylemek istersiniz?

Dizi sektörüne her sene büyük gelişmeler oluyor. Eskiden yılda 10’a yakın dizi çekiliyorsa şuan 30’a yakın dizi çekiliyor. Senaryosu, hikayesi ve yapımı kaliteli işler yapılıyor ve çok başarılı, kendini kanıtlamış, rolüyle bütünleşen ve özveriyle işini yapan oyuncularımız var.  Bu da dizilerin dünya çapında da ilgi görmesini sağlıyor.

“Gençlerimizin yüzde 90’ı oyunculuk yapmayı istiyor”

Son yıllarda oyunculuk, özellikle gençlerin ilgisini çeken meslekler arasında yer almaya başladı. Birçok genç oyuncu olmak istediğini söylüyor. Oyunculuğun bu kadar talep görmesinin sebebi sizce nedir?

Gençlerimizin yüzde 90’ı oyunculuk yapmayı istiyor. Büyük oyuncuları örnek alarak, kendini ekranda görmek isteyen gençler bize başvuru yapıyorlar.  Popüler ve göz önünde olmak cazip geliyor. Birçok genç  ‘ben de yaparım’ diyerek geliyor. Her sene oyunculuk için başvuranların sayısı yüzde 25 oranında artıyor. Genelde 18-25 yaş arasındaki gençlerimiz daha çok başvuruyor. Tek hayalim oyunculuk diyenlerin sayısı çok fazla.  

Oyunculuk için başvuranlar hangi aşamalardan geçerek sete çıkıyor?

Kişi bize geldiğinde, fotoğraf ve video çekiyoruz. Diksiyonuna, mimiğine ve ezberine bakarak, ona uygun roller veriyoruz. Uzun rollerde de yer alabiliyorlar figürasyon olarak da kalabiliyorlar. Kişinin yeteneğine göre değişiyor. Ama her insanda bir oyunculuk yeteneği vardır. Bu bazen görsel de olabilir mimiklerle de olabilir. Bunların hepsini değerlendiriyoruz. Bize başvuranların çoğunluğu set ortamını görebiliyor.

“Pandemi sürecinde oyuncu bulmakta çok zorlandık”

Pandemi süreci maalesef birçok sektörü olumsuz etkiledi. Dizi sektörü de olumsuz etkilenen sektörler arasında. Bu süreçte ne gibi sıkıntılar yaşadınız?

Pandemi sürecinde oyuncu bulmakta çok zorlandık. Pandemiden önce setlere 20-25 oyuncu gönderirken, bu süreçte ancak 5-10 kişi yönlendirebiliyoruz. Ve bir dizi için 50 kişi arıyorsak 5 kişi geliyor. Bu süreçte çekimlerin kalabalık olmamasına dikkat ediliyor. Yapım ekibi normalde sette günlük 10 oyuncu istiyorsa bu süreçte 5 oyuncu istiyor. Oyuncuların toplanma alanlarını ayırdık. Maske, mesafe ve hijyen kurallarına çok dikkat ediliyor. Setlere girmeden önce koronavirüs testleri yapılıyor, ateşleri ölçülüyor. Eskiden gecelere kadar süren yoğunluk vardı ama şuan esnetildi. Ekibi ve oyuncuları sıkıntıya sokmamak şartıyla saatlerde de belirli düzenlemeler oldu. Elimizden geldiğince dikkat etmeye çalışıyoruz. Umarız bu süreç kısa sürede biter ve herkes derin bir nefes alır.

“Dizi sektörü yavaş yavaş Ankara’ya kayıyor”

Peki,  pandemi süreci dizi sektörünü olumsuz etkilese de bu süreçte izleyicileri bekleyen yeni projeler var mı?

Şuan Ankara’da Acemi Anneler (TRT), ve Beni Bırakma (ATV) dizileri çekiliyor. Behzat Ç.’den sonra haftalık yayınlanan ve çekimleri Ankara’da yapılan Teşkilat (TRT) dizisi başladı. Bunların yanı sıra dizi, reklam, katalog ve klip çekimlerimiz, güzellik yarışmalarımız devam ediyor.  Bu arada sinema filmleri ve belgesel de çektik. Yeni dizi projeleri var. Ankara’da pandemi süreci heyecan verdi. Dizi sektörü yavaş yavaş Ankara’ya kayıyor. Çünkü İstanbul’da artık mekan çekimi kalmadı. Ankara’da da bu ortam var. Yüzde 70’den fazla iş burada yapılabilir. Şuan yeni diziler ve işler yapılacak gibi gözüküyor.

Projelerimiz Ve Referanslarımız

İstanbul Ankara’da çekilen dizi-film sinema , fotomodellik, katalog, dergi, klip, reklam, model, mankenlik, sunuculuk,  oyuncu, güzellik yarışması, tv programları ve talk showlar. Ankara, İstanbul, Bursa, İzmir, İzmit, Antalya, Kütahya, Eskişehir, Sivas, Rusya, İngiltere  ve Kıbrıs bağlantımız vardır.

Referanslarımız


Beni affet Star Tv Ankara

Behzat ç

Rüzgârlı Sokak

Sol şerit

Sevdim Seni Bir kere

Unutma beni

Deniz yıldızı

Esaretim sensin

Acemi Anneler

Teşkilât

Arka sokaklar

Akasya durağı

Kiralık aşk

Çukur

Mucize doktor

Babil

Afili aşk

Bay yanlış

Müstakbel damat sinema filmi

Tozkoparan

Bizim hikaye

Sen anlat Karadeniz

Çarpışma

Erkenci kuş

Kadın dizisi

Türkiye ziraat kupası reklamı

PTT

Ankara ticaret odası

Avlu

Söz

İçerde

Kırgın çicekler

Vatanım sensin

Deli gönül

Yusuf Yusuf sinema filmi

Demet Akbağ ile çok aramızda

Evimsin

Söz

Şampiyon

Hep yek

Molfix

Discover

Sponsor

spot_imgspot_img

Latest

Cilt Hasarına Neden Olan Dış Etkenler

Cilt problemlerinde genetik faktörler kadar dışarıdan gelen etkenlerde önemlidir. Uzun zamandır yaşadığınız cilt problemlerinizden zorlanmadan ...

Kefirin faydaları tüm vücüdu temizliyor!

Kefirin insan sağlığına olan faydalarını duymuş muydunuz? Kötü kolesterol seviyesini düşürmesinden tutun da midenin asit seviyesi ...

DAVID BECKHAM MAKYAJ SANATÇISI OLDU

Kızı Harper Seven’ı makyaj sanatçısı olarak belirleyen Victoria Beckham, şimdi ise eşi David Beckham’ı seçti! Instagram hikayeleri üzerinden bir ...

Kaliteli Mizahıyla Bol Kahkahaya Sebep Olmuş Gelmiş Geçmiş En İyi 24 Tweet

Biraz keyfiniz yerine gelsin, günün stresi dağılsın istiyorsanız, doğru yerdesiniz! Tüm zamanların en komik tweetlerini senin için derledik. 1 ...

Maske Zorunluluğu Bitiyor mu? İşte Koronavirüste Normalleşme Süreci Planı

Kafe, restoran ve tüm işletme sahiplerinin merakla beklediği normalleşme kararları 1 Haziran itibariyle netlik kazanacak. Bakan Koca’nın Bilim ...