Şehrin Gazetesi

Hayat Kısa, Memeler Sarkıyor: Sarkmış Memelerini Gizlemekten Çekinmeyen Kadınların Yeni Akımı

Bu konudaki yanlış inanışları bırakmak gerekiyor.

Her organda olduğu gibi meme de kişiye göre değişen, binlerce farklı çeşidi olan bir organ.

Meme mi göğüs mü daha ona bile net karar vermiş sayılmayız. Ancak adını bile kesinleştiremediğimiz bu güzide organın her kadında farklı olduğuna eminiz. Çok küçük, çok büyük, sarkmış veya asimetrik onlarca meme tipi var.

Ancak insanların algısında tek tip bir ideal var. Bunun sorumlusu da medya tabii ki.

Geleneksel ve sosyal medya algılarımıza büyük, ancak çok da aşırı büyük olmayan; yuvarlak ve dik memeleri empoze etti. Doğal yapısı birebir bu tanıma uyan kadınların yüzdesi çok düşük; bu da diğer tüm kadınları güvensizliğe sürükleyen bir şey.

Küçük meme, çok büyük meme sarkmış veya asimetrik meme toplumun gerçeküstü güzellik standartlarına uymadığı için her geçen gün daha fazla kadın bıçak altına yatıyor.

Ancak burada da başka bir sorun var. Kadınları estetik operasyona sürükleyen toplum, bu kez de silikonla büyütülmüş memeleri yapay buluyor. Hem büyütme, hem de küçültme işlemlerindeki dikiş izleri de pek iyi karşılanmıyor. Kısacası çoğu kez doğal da, ameliyatla elde edilen memeler de ideal güzellik standartlarına uyamıyor. Doğuştan ideal memelere sahip olmak gerekiyor.

Bir de sarkmış memeler var ki, belki de en kabul görmeyen meme tipi.

Oysa sarkma düşünüldüğü gibi çok sıra dışı, nadir bir durum değil. Göğüslerin büyük kısmı yağ dokusundan oluşur, yumuşak yağ dokusunu taşıyan ince kadın cildi yerçekimine yenik düşer ve sarkma gerçekleşir.

Sarkma ile ilgili söylenen hurafelerin ise çoğu yanlış.

Sarkmanın yaşla, sıcak suyla, sütyen takmamakla ve hatta cinsellikle bile gerçekleştiğine inanılıyor; oysa bu durum çoğunlukla genetik. Meme büyüdükçe sarkma oranı da artıyor. Kilo alıp verme, yaş, sıcak suyla yıkanma alışkanlığı ve sütyen takmama elbette etkili ama temelde cilt ve meme dokusuyla ilgili bir durum.

Bu durumun normalliğini yaymak ve destekli sütyenlerle, estetik operasyon baskısının yanlış olduğunu vurgulamak isteyen kadınlar şimdi doğal halleriyle fotoğraf paylaşarak “sarkık memeler vardır” diyor.

Beden olumlama akımında bile kilolu ancak göbeksiz, selülitsiz kadınlar görüyoruz. Bunun gerçek olmadığını birileri dile getirmeli.

Pandemi döneminde pek çok kadın sütyen kullanmaktan vazgeçti. Hiç istemediği halde toplumun standartlarına uymak için kadınlar demir balenli, ekstra destekli sütyenler takıyor ve hatta bazen bantla göğüslerini yapıştırıyor.

Daha fazla kadının kilolarıyla, çatlaklarıyla, lekeleriyle, memeleriyle mutlu olduğu hallerini paylaşması bu konuda güvensiz hissedenlere ilham verici olabilir.

Ne dersiniz?

Discover

Sponsor

spot_imgspot_img

Latest

La Casa De Papel’in 5. Sezonunun Ne Zaman Yayınlanacağı Belli Oldu

Netflix'in popüler dizisi La Casa de Papel'in yeni sezonunun ne zaman yayınlanacağı belli oldu. Netflix'ten yayınlanan bir video ile 5 ...

Ünlülerin Dergi Kapaklarındaki Ve Gerçekteki Görüntüleri

Örneğin Vogue gibi bir derginin kapağında yer almak her ünlü için büyük bir onurdur. Bu yazıda ünlülerin popüler dergilerin kapaklarında ve ...

Kimi Zaman Bir Tarih Dersi Niteliğindeki Assassin’s Creed Serisinde Karşımıza Çıkan 13 Tarihi Kişilik

Oyun dünyasının en popüler serilerinden olan Assassin's Creed her oyununda bizleri farklı bir zaman dilimine ve olaylar bütününe götürüyor. Kimi ...

Plajların İlginç Son Trendi: Bikini Üstü Yerine Tişört veya Bluz Giyme Akımı Yayılıyor

Şimdi herkeste görmeye başlarız kesin. Kardashian ailesi, her yaz olduğu gibi bu yaz da plaj modasının öne çıkan trendlerini belirlemeye devam ...

Onur Önel

1981 Ankara doğumludur. Evli ve bir çocuk babasıdır. Doğu Akdeniz Üniversitesi Endüstri Mühendisliği mezunudur. 17 yıllık özel sektör deneyimin yaklaşık 12 yıllık kısmında Koç...