Şehrin Gazetesi

Dün, Bugün, Yarın: Akbank Caz Festivali’nin Hayatımıza Kattığı 8 Şey

Bünyesinde barındırdığı tüm türleriyle, insanı özüne ulaştıran yapısıyla, ruh halinize bağlı olarak değişen ritimleriyle koca bir okyanustur Caz! 

Akbank Caz Festivali köklü tarihi ve tükenmeyen notalarıyla müzikseverlere her yıl şehrin en caz halini sunmaya devam ediyor. 30 yılı geride bırakan festival hazırlanan ”Dün, Bugün, Yarın” albümüyle farklı bir boyuta taşındı. Şimdi gelin albümün hazırlık aşamasında neler yaşanmış birlikte inceleyelim. 

1. Çocukluktan bu yana herkesin içinde olduğu, 30 koca senelik bir emeğin yansıması oldu bu değerli albüm.

Çünkü Akbank Caz Festivali katılımcıların gönülden bağlı olduğu, ülkemizde caz konusunda amiral gemisi konumunda olan müzisyenlere her zaman destek olmuş bir festival. Küçük bir bebekken tanıştığımız festival şimdi 30 yaşında koca bir yetişkin.

2. Seyircilerin daha önce dinlemediği sesleri dinlediği, yerli müzisyenlerin önemsendiği ve sahne aldığı bir festival oldu her zaman.

3. Zaman geçtikçe gelişti festival, dünyadaki caz festivalleri arasında saygınlık kazanmayı başardı…

Zamanında ancak yurt dışında dinlenebilen sanatçılar, kendi ülkemizde neredeyse dokunulabilecek mesafelerde dinlenilir oldu.

4. Her zaman yerli sanatçıları destekleyen bir festival olması ülkemizde birçok yeteneğin artık caz kitlesi tarafından tanınan isimler haline gelmesini sağladı.

Ayşe Tütüncü, Baki Duyarlar, Barış Demirel, Cem Tuncer, Çağrı Sertel, Deniz Taşel, Kerem Görsev, Timuçin Şahin, Sibel Köse ve daha ismini yazamayacağımız kadar çok ismin ve grubun Türk cazına yön vermesini sağladı.

5. Dün, Bugün, Yarın albümü aynı zamanda içinde bulunduğumuz pandemi döneminin müzikal ambiyansını yansıtması açısından önemli.

6. Dünyanın her köşesinden binlerce sanatçının festival kapsamında İstanbul’a, kampüslere, liselere ve hatta Anadolu’ya yeni ritmler ve renkler taşıdığına şahit olduk.

7. Kampüslerin dört bir yanına yayıldı caz melodileri, kampüsün en caz haliyle tanıştık, gönlümüzce eğlendik…

8. Eskiden ancak yurtdışında dinleyebileceğimiz isimleri ülkemizde neredeyse dokunma mesafesinde dinleme şansı yakaladık!

Dünyanın birçok farklı ülkesinden önemli caz sanatçılarını bizlerle buluşturan Türkiye’nin en köklü caz festivali 30 yılı geride bıraktı!

Akbank Caz Festivali’nin 30.yılına özel olarak hazırlanan Dün, Bugün, Yarın albümünün yapım aşamasında hazırlanan ve bu serüveni keyifli bir şekilde anlatan ”Dün, Bugün, Yarın” belgeseli yayında!

Siz de bu harika serüvende 30 yıllık bir yolculuğa çıkmak için tıklayın!

Discover

Sponsor

spot_imgspot_img

Latest

Bir Hafta Boyunca Ünlüleri Mizahına Alet Ederek Güldüren Kişiler

Ünlüler bu hafta da mizahtan nasiplerini almışlar!  Geçen haftaki içeriğimiz için buyurun; 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9. https ...

Son Dönemlerdeki Ekonomik Durumlarımızı Özetlerken Ağlanacak Halimize Güldüren 17 Kişi

Zaten çok iyiymişiz gibi bir de pandemi ve yasaklar çıktı başımıza... 1. Geride kalmalı, artık unutulmalı... geceanduzay 2. Sevinirken üzülmek ...

13 Adımda Her Fotoğrafıyla Gözlerimizi Mest Eden Berrak Tüzünataç’ın Amazon Kadını Stilini Analiz Ediyoruz

Berrak Tüzünataç kendine has duruşu ve bir başka stiliyle, paylaştığı her fotoğrafla kendine hayran bıraktırıyor.  Başarılı, eğlenceli ve bir o ...

Rahatlığından Ödün Vermeyip Sürekli Spor Ayakkabı Giyenlerin 15 Haklı Sebebi

Tüm gün rahatsız ayakkabıların üstünde durduktan sonra o ayakkabılardan kurtulduğunuz andaki rahatlık var ya. Her zaman her yerde spor ayakkabı ...

Osmanlı Dönemi Günlük Yaşamından Feyzalınması Gereken 15 Âdet

Bu ince düşünceleri çoktan kaybettik. Kaynak: http://ottoman-empire.tumblr.com/post/10...1. Şehrin kuruluşu Osmanlı'da şehirler kurulurken ...