Dün, Bugün, Yarın: Akbank Caz Festivali’nin Hayatımıza Kattığı 8 Şey

Bünyesinde barındırdığı tüm türleriyle, insanı özüne ulaştıran yapısıyla, ruh halinize bağlı olarak değişen ritimleriyle koca bir okyanustur Caz! 

Akbank Caz Festivali köklü tarihi ve tükenmeyen notalarıyla müzikseverlere her yıl şehrin en caz halini sunmaya devam ediyor. 30 yılı geride bırakan festival hazırlanan ”Dün, Bugün, Yarın” albümüyle farklı bir boyuta taşındı. Şimdi gelin albümün hazırlık aşamasında neler yaşanmış birlikte inceleyelim. 

1. Çocukluktan bu yana herkesin içinde olduğu, 30 koca senelik bir emeğin yansıması oldu bu değerli albüm.

Çünkü Akbank Caz Festivali katılımcıların gönülden bağlı olduğu, ülkemizde caz konusunda amiral gemisi konumunda olan müzisyenlere her zaman destek olmuş bir festival. Küçük bir bebekken tanıştığımız festival şimdi 30 yaşında koca bir yetişkin.

2. Seyircilerin daha önce dinlemediği sesleri dinlediği, yerli müzisyenlerin önemsendiği ve sahne aldığı bir festival oldu her zaman.

3. Zaman geçtikçe gelişti festival, dünyadaki caz festivalleri arasında saygınlık kazanmayı başardı…

Zamanında ancak yurt dışında dinlenebilen sanatçılar, kendi ülkemizde neredeyse dokunulabilecek mesafelerde dinlenilir oldu.

4. Her zaman yerli sanatçıları destekleyen bir festival olması ülkemizde birçok yeteneğin artık caz kitlesi tarafından tanınan isimler haline gelmesini sağladı.

Ayşe Tütüncü, Baki Duyarlar, Barış Demirel, Cem Tuncer, Çağrı Sertel, Deniz Taşel, Kerem Görsev, Timuçin Şahin, Sibel Köse ve daha ismini yazamayacağımız kadar çok ismin ve grubun Türk cazına yön vermesini sağladı.

5. Dün, Bugün, Yarın albümü aynı zamanda içinde bulunduğumuz pandemi döneminin müzikal ambiyansını yansıtması açısından önemli.

6. Dünyanın her köşesinden binlerce sanatçının festival kapsamında İstanbul’a, kampüslere, liselere ve hatta Anadolu’ya yeni ritmler ve renkler taşıdığına şahit olduk.

7. Kampüslerin dört bir yanına yayıldı caz melodileri, kampüsün en caz haliyle tanıştık, gönlümüzce eğlendik…

8. Eskiden ancak yurtdışında dinleyebileceğimiz isimleri ülkemizde neredeyse dokunma mesafesinde dinleme şansı yakaladık!

Dünyanın birçok farklı ülkesinden önemli caz sanatçılarını bizlerle buluşturan Türkiye’nin en köklü caz festivali 30 yılı geride bıraktı!

Akbank Caz Festivali’nin 30.yılına özel olarak hazırlanan Dün, Bugün, Yarın albümünün yapım aşamasında hazırlanan ve bu serüveni keyifli bir şekilde anlatan ”Dün, Bugün, Yarın” belgeseli yayında!

Siz de bu harika serüvende 30 yıllık bir yolculuğa çıkmak için tıklayın!

Discover

Sponsor

spot_imgspot_img

Latest

Ankara-Sivas Yüksek Hızlı Treni açılışı 7. kez ertelendi!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 4 Eylül'de açılışını yapmaya hazırlandığı Ankara-Sivas YHT açılışı ertelendi. T24'den Eray Görgülü'nün ...

İnsanı ‘Gerçek Nedir?’ Diye Sormaya İten, Birbirinden Mükemmel 24 Baş Döndürücü Resim

Kanadalı ressam Robert Gonsalves'in illüzyonlarla dolu tabloları, algınızı değiştiriyor ve tablolarda resmedilenin ne olduğunu ve gerçek olup ...

‘Uzun zamandır yalnızım’ diyen Jolie: Çocuklarımla roller birkaç yıl önce değişti

E! News'e konuşan 45 yaşındaki oyuncu Angelina Jolie, Brad Pitt'le 2016'daki ayrılığından sonra çok uzun süredir yalnız olduğunu söyledi. Bundan ...

En büyük Çinli çip üreticisi 8.9 milyar dolarlık tesis kuruyor

Semiconductor Manufacturing International Corp. Şanghay’daki serbest ticaret bölgesinde 8.87 milyar dolarlık yatırım yapmayı planlıyor. Çin’in ...

Son Dönemde İnternette Satılan ve Kimin Alıp Nerede Giydiğini Çok Merak Ettiğimiz Absürt Kıyafetler

Bu kotların moda olmasından korkuyorum. Son dönemde TikTok'ta popüler olan tatsız bir challenge, modaya ilham oldu. "Pantolona işeme akımı ...