Şehrin Gazetesi

Ankara-Sivas Yüksek Hızlı Treni açılışı 7. kez ertelendi!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 4 Eylül’de açılışını yapmaya hazırlandığı Ankara-Sivas YHT açılışı ertelendi.

T24’den Eray Görgülü’nün haberine göre TCDD, temeli 2008 yılında atılmasına rağmen 13 yıldır bitirilemeyen Ankara-Sivas YHT hattının tamamlandığı gerekçesiyle Sivas Kongresi’nin yıldönümü olan 4 Eylül’de açılış töreni planladı. Tören, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da taslak programına girdi. Sivas Valisi Salih Ayhan ve Sivas Belediye Başkanı Hilmi Bilgin de açılış öncesi Çarşamba günü Sivas Garını ziyaret ederek son hazırlıkları yerinde inceledi.

Kaza riski uyarısı yapıldı

Ancak açılışı altı kez ertelenen ve maliyeti 10 milyar TL’yi geçen Ankara-Sivas YHT hattının tamamlanmadığına yönelik eleştiriler yapıldı.

BTS Genel Sekreteri İsmail Özdemir, trenin Kayaş-Balışeyh istasyonları arasını konvansiyonel hat (klasik tren hattı) üzerinden saatte 60 kilometre hızla gidebileceğini ve bunun da kaza riski oluşturacağını söyledi.

Özdemir, henüz tamamlanmamış hemzemin geçitlerin de riskli olduğunu ifade etti. İlgili uzmanların da uyarılarıyla Cumhurbaşkanının taslak programına da giren açılıştan son anda vazgeçildiği öğrenildi.

Krize dönüşmüştü

Ankara-Sivas YHT hattı yıllardır bitirilemediği için AKP içinde de krize dönüşmüştü. Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2019 yılında yerel seçim mitingi için Şubat ayında gittiği Sivas’ta halka hitap ederken “Ulaştırma Bakanı da burada. İşi takip etmez, bitirmezse eyvallah, güle güle” sözleriyle Bakan Cahit Turhan’a uyarıda bulunmuştu.

Bundan yedi ay sonra Erdoğan yine Sivas’ta katıldığı bir programda Turhan’a seslenerek, “Senden aldığım sözü buraya aktardım ona göre. Tamam, işi sıkı tutacağız. Artık top benden çıktı. Herhalde verdiği sözü yerine getirmezse biz ipi farklı çekeriz, ona göre” ifadesini kullanmıştı.

Erdoğan’ın 29 Mart 2020 tarihinde görevden aldığı Turhan, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminin ilk azledilen bakanı olmuştu.

ANKARA-SİVAS 2 SAATE DÜŞECEKTİ

Temeli 2008’de atılan Ankara-Sivas hattıyla kara yoluyla ortalama 4, tren yoluyla 12 saat süren Sivas-Ankara seyahat süresi 2 saate kadar düşecek. Toplam 393 kilometre uzunlukta olan Ankara-Sivas YHT Projesi’nde tren elektrikli ve sinyalli olarak saatte 250 kilometre hızla işletilecek.

Discover

Sponsor

spot_imgspot_img

Latest

Simge

Sahnesinde ağırladığı sanatçılarla, eşsiz lezzetleri ve boğaz manzarasıyla yılın popüler mekanı Jolly Joker Private, muhteşem sesi ve performansıyla ışıldayan Simge’yi sahnesinde ağırladı. CVK Park Bosphorus...

Ünlülerin Dergi Kapaklarındaki Ve Gerçekteki Görüntüleri

Örneğin Vogue gibi bir derginin kapağında yer almak her ünlü için büyük bir onurdur. Bu yazıda ünlülerin popüler dergilerin kapaklarında ve ...

Onur Önel

1981 Ankara doğumludur. Evli ve bir çocuk babasıdır. Doğu Akdeniz Üniversitesi Endüstri Mühendisliği mezunudur. 17 yıllık özel sektör deneyimin yaklaşık 12 yıllık kısmında Koç...

Ünlülerin Dadılarının Uyması Zorunlu Olan Hepsi Birbirinden Acayip Kurallar

Her ebeveyn çocuklarını büyütürken yardım alabilir, fakat bu istekler biraz fazla sanki. Kaynak: https://www.babygaga.com/20-rules-celebs...20 ...

Videolarının Kurgu Olduğu Ortaya Çıkan Hayrettin’in Peşini Bırakmayan Youtuber Kavgası

10 Mayıs, 14:46Toplanın, meğer neler kaçırmışız diyeceksiniz. Amerikada evsiz kalmış bir Türk'e raslantı sonucu tanıştığı ve nasıl bu hale ...